Sok energia és erőforrás árán eljutottunk egy sziget üzemű(elektromos hálózattól független)villamos energia ellátáshoz. Tároló kapacitásunk véges, ezért alaposan át kell gondolni mit és hogyan fogyasszunk. Fontos felállítani egy prioritást, hogy mit használhatunk és mennyi ideig. Egyik talán legfontosabb prioritás a világítás kérdése. Elég bele gondolni, hogy a megszokott „felkapcsolom a villanyt” megszűnne, hova jutnánk. Ha mindenki gyertyafény homályába vakoskodna, kezdeti romantika gyorsan elszállna. Nagy nehezen sikerült a petróleum és gyertyafényt leváltanunk, nem kellene visszamenni 150 évet …
Ezért kell a lehető legtakarékosabb fényforrást használnunk a LED-eket.
Világítástechnikai gyorstalpaló:
fényáram (lm) lumen
fényhasznosítás (lm/W) lumen/Watt, megmutatja hogy 1W elektromos teljesítmény hatására hány lm fényáramot kapunk, csúnyán mondva hatásfoka a fényforrásnak.
színhőmérséklet (K) Kelvin, ha 3500K-es egy fényforrás színhőmérséklete, akkor azt úgy kell értenünk, hogy ha felmelegítenénk egy testet pontosan 3500K-re ugyan azt a színt adná. Egyszerűbben meleg fehér, neutrális fehér, hideg fehér ezekhez a színekhez tartozik egy K szám, pl a meleg fehér 3500K
fényvisszaadási index relatív érték százalékban adják meg, lényegében azt mutatja, hogy a naphoz képest mennyire helyesek a megvilágított testről visszaverődő színek. Pl az izzó 95%-ban helyesen adja vissza a színeket, de a köztéri sárga színű lámpák(nátrongőz lámpák) már csak 40%-át adják vissza.
Fényhasznosíásról egy ábra, miheztartás végett:
LED-es fényforrások:
Mindenki hallott már a LED-ekről, és sokan pórul is jártak vele... Bejegyzés szeretné tisztázni a rossz téveszméket és szeretne pár tippet adni hogy mit vegyen illetve mit ne vegyen az ember.
Egyszerű felhasználó leginkább ezzel a fajta LED-el találkozik, leginkább egy halogén tükörbe sok tíz db társával összezsúfolva. Forgalmazók és gyártók szlogenje a minél több LED, ami szép dolog, csak csúnyán átveri vele a vevőket. Sajnos tapasztalatból mondom, hogy a ráírt adatok gyakran nem közelítik meg az elvárt értékeket. Pl a színhőmérséklete(fényforrás „hőérzete” milyen, meleg fehér, hideg fehér, stb) a fényforrásnak nagyon magas, kékesfehér színűek, gyakran villognak az elégtelen elektronika miatt, nagyon kicsi területet világítanak meg, nincs elég „fényerejük”, stb. Sajnos ma a kereskedelmi forgalomban kapható LED-es lámpák nagy többsége ilyen. Óva intem a blogolvasót, hogy bedőljön ezeknek a termékeknek, csak csalódás fogja érni. Annyit elárulhatok, hogy elég régóta foglalkozok LED-ekkel és jól ismerem a piacot. Ma abszurdisztánban nagyon kevés jó LED-es fényforrás kapható, 1 kezemen meg tudom számolni mit ajánlanék tiszta szívvel egy vevőnek. Dömping PRC-s(Kínai) fényforrások kb 2-3 éve elavult LED-eket építenek be, alacsony fényerőt darabszámmal kompenzálva. Fényhasznosításuk( hatásfokuk) 40lm/W környékén van(izzó 16lm/W), magas színhőmérsékletük(5000K felett), ráadásként túlfeszítik a kívánt fényerő miatt a LED-eket és az elméleti 50.000 üzemóra jócskán a töredéke a valóságban. Sokan azt gondolnák, akkor mi marad? Egy szóval a powerLED!
Képen látható 1W-os LED egyenértékű kb 40db első képen látható LED-el, 6db felér egy 60W-os izzóval. Gyors fejszámolással 1/10 az izzóhoz képest a fogyasztása az ilyen LED-el épített lámpának. Bele gondolni is sok, 1/10 fogyasztás ugyan akkora fényerő mellett...
2 cég forgalmazza Magyarországon Cree onboard fényforrásokat:
Sziget üzemű rendszerünk fényforrásai ebből érdemes építeni.
Miért ideális a LED-es fényforrás sziget üzemre:
Alapvetően a fehér LED-ek 3-3,5V feszültség tartomány között működnek. Minimális elektronikával közvetlenül ráköthető az akkucsoportra, nem kell fel illetve letranszformálni hogy működésre bírjuk a LED-es lámpáinkat( kompakt fénycsöveknél a 2× átalakítást nem tudjuk elkerülni). Hosszabb működési időt érhetünk el így, nem terhelődik az inverterünk, és nem utolsó sorban érintésvédelmileg is jobb, mert törpefeszültséggel működik a lámpánk. Egyedüli probléma, hogy külön elektromos hálózat kell a törpefeszültségnek...
Rengeteg előnye van az ilyen fényforrásoknak. Lényegében egyszer kell beruházni, és utána örök élet + 1 év. Nincs bemelegedési idő, mint a kompakt fénycsöveknél, nem érzékeny a ki-be kapcsolgatásokra, jobb a színvisszaadása, mint a kompakt fénycsöveknek és kb felét fogyasztja, mint egy kompakt társa. Rengeteg előnyét csak egy dolog tudja csorbítani, az ára. Ha megvesszük
az Cree LED-et és szeretnénk egy 60W-os izzóval egyenértékű LED-et építeni/venni, akkor mélyen a zsebünkbe kell nyúlni. Jelenleg csak a Philips árul GU26-os foglalatú 60W-os izzó fényerejű lámpát, több mint 10.000HUF-ért. Említett két cég csak a lámpához tartozó alkatrészeket forgalmazza, bár a Ree Kft lámpa testeket is gyárt. Van egy érdekes termékük, 24V AC vagy DC táplálásról működik(ideális sziget üzemre), 360 fokban forgatható a fényforrás, ráadásként könnyen szerelhető. Élőben megnéztem a lámpatestet és igazán praktikus szerkezet. Tetszés szerint forgatható, így plafonra felszerelve direkt világítást és rejtett világítást is lehet építeni belőle.
Érdemes beszélni velük, sok jó ötletük van.
Zárásként egy kép:
Képen egy érdekes tokozású LED- látszik, arányok kedvéért mellé raktam egy AA-s akkut.
LED-ünk 860lm tud 85lm/W fényhasznosítással. 10W-os és majdnem hozza a 100W-os izzó fényét. 1db LED lepipálja a 60W-os izzót, töredékét fogyasztja, és nem egy pontba fokuszált fényt ad... Magam is meglepődöm mennyit fejlődik a LED 1 év alatt.